Newsy

Opony letnie i ich specyfikacja. Czym się wyróżniają i kiedy je zakładać?

Dodane: 12.09.2022

Opony odpowiadają za przyczepność pojazdu do drogi, a więc w dużej mierze decydują o właściwościach trakcyjnych pojazdu, komforcie wchodzenia w zakręty, a także długości drogi hamowania. Tym samym mają kluczowe znaczenie dla wygody i bezpieczeństwa poruszania się pojazdem. Latem, a często również przez wiele miesięcy w innych porach roku, korzystamy z opon letnich. Co je wyróżnia, kiedy należy korzystać z opon letnich i co jeszcze warto o nich wiedzieć? Odpowiadamy!

Co wyróżnia opony letnie?

Najprościej byłoby odpowiedzieć, że opony letnie to po prostu ogumienie przeznaczone do jazdy latem oraz w innych względnie ciepłych okresach w roku. Niemniej byłoby to duże uproszczenie. Odpowiedź taka jest niepełna. Zatem jak brzmi prawidłowa? Opony letnie to ogumienie posiadające parametry predysponujące je do skutecznego działania w relatywnie wysokich temperaturach powietrza i nawierzchni. Parametry te zapewnia materiał wykonania opony oraz jej budowa. 


Opony letnie są wykonywane z mieszanek dostosowanych do wysokich temperatur. Nawet w upalne dni, gdy asfalt rozgrzewa się do niebotycznego poziomu, opona letnia zachowuje swoje właściwości i wciąż gwarantuje dobrą przyczepność do jezdni. 


Oczywiście dostosowanie opon do jazdy latem to nie tylko odpowiedni skład mieszanki, lecz również właściwy kształt bieżnika. W oponach letnich nie trzeba stosować tak głębokich bieżników, jak w przypadku opon zimowych, które muszą sobie radzić ze śliską, mokrą, a często również błotnistą nawierzchnią.


Kiedy zakładać opony letnie?

Jak sama nazwa wskazuje, opony letnie nadają się do jazdy latem. Jednak nie tylko wtedy. Uważa się, że należy je zakładać w momencie, gdy średnia temperatura dobowa powietrza przekracza 7 stopni Celsjusza. W praktyce oznacza to okres od kwietnia do października. W tym okresie nie mamy też do czynienia z opadami śniegu, przez co opony letnie sprawdzają się wtedy doskonale. Oznacza to, że są one bardziej uniwersalne niż opony zimowe, gdyż ogumienie letnie można stosować przez 7 miesięcy w roku, a zimowe tylko przez 5. Jednocześnie należy podkreślić, że przed nadejściem zimy należy wymienić opony letnie na zimowe. Mieszanka dostosowana do wysokich temperatur nie radzi sobie, gdy powietrze się ochładza. Również chłodniejsza nawierzchnia przyczynia się do pogorszenia właściwości ogumienia letniego.


Jakościowe opony letnie

Korzystanie z ogumienia dostosowanego do danej pory roku to kwestia niezwykle istotna. Jednak co najmniej równie ważne jest wyposażenie się w jakościowe opony samochodowe. Wybierając opony letnie, warto sprawdzić ich właściwości. Przede wszystkim polecamy kupować opony od sprawdzonych, renomowanych producentów. Są oni gwarancją solidnego wykonania elementów, które zapewniają doskonałą przyczepność do jezdni oraz nie tracą właściwości po upływie zaledwie kilku lat. 


Obecnie jakościowe opony letnie można wygodnie kupić przez internet, między innymi w sklepie Ucando.pl https://www.ucando.pl/k/opony-letnie/U210102. Duży wybór modeli różnych marek oraz przystępne ceny to główne zalety kupowania opon w sieci.

Reklama
Reklama
Reklama