Newsy

Jubileusze organizacji i organizatora

Dodane: 19.01.2023

Grupa Motorsport Trophy obchodzi pięciolecie swojej działalności, z kolei Tomasz Niejadlik, czyli jej lider i założyciel, jednocześnie jeden z redaktorów prowadzących nasz portal, 25-lecie swojej obecności w środowisku sportów motorowych.
Organizacja Motorsport Trophy powstała pod koniec 2017 roku. Została zawiązana przez troje torunian w celu stworzenia nowych cykli sportowych dla kierowców. Grupa zorganizowała w sumie 40 zawodów (w tym dwie imprezy zamknięte) oraz szereg innych wydarzeń sportowych, m.in. typowych track dayów i treningów. We wszystkich tych przedsięwzięciach wzięło udział niemalże 1000 kierowców! W tym okresie Motorsport Trophy zorganizowało też szereg innych eventów, w tym o charakterze wystawowym, zlotowym i targowym, m.in. dwie edycje AUTO MOTO SHOW Toruń i ubiegłoroczny Ogólnopolski Zlot Mercedes-Benz w Toruniu, czyli ostatnią edycję największego cyklicznego spotkania fanów „gwiazd”.


Od track dayów przez drifting po Toruńską Barbórkę

Pierwszym oficjalnym wydarzeniem zorganizowanym przez organizację był track day, który odbył się w MotoParku Toruń 25 lutego 2018 roku. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele różnych grup kierowców – począwszy od całkowitych amatorów, którzy postanowili pierwszy raz sprawdzić swoje umiejętności na torze, skończywszy na doświadczonych rajdowcach i kierowcach driftingowych. To właśnie do tej ostatniej grupy organizacja skierowała swoje kolejne wydarzenia. Powstał cykl DRIFT TROPHY, którego oficjalna inauguracja odbyła się w toruńskim MotoParku 22 kwietnia 2018 roku. Choć liga z założenia była skierowana głównie do młodych, początkujących kierowców i dysponujących mocno ograniczonymi budżetami, to jednak jej otwarty charakter i klimat sprawiał, że stopniowo na zawodach przybywało też doświadczonych i utytułowanych zawodników. Cykl odbywał się w latach 2018-2020. Na mocy porozumienia z Polską Federacją Driftingu (PFD) w ostatnim z tych sezonów przyjął rangę Pucharu Polski i nazwę Driftingowy Puchar Polski „Drift Trophy”. W połowie 2020 roku organizacja serii została zawieszona.
  • Kilka tygodni później byliśmy jeszcze współorganizatorem dużego i spektakularnego wydarzenia, Driftingowego Pucharu Toru Jastrząb, jednak po nim wycofaliśmy się z organizacji wydarzeń dla tej grupy kierowców – mówi Tomasz Niejadlik, dyrektor grupy Motorsport Trophy - Serie Samochodowe. – Na tę chwilę nie ma planów reaktywacji Drift Trophy, choć oczywiście nigdy nie mówimy „nigdy”.
W międzyczasie Motorsport Trophy rozwijało wydarzenia skierowanych do innych grup kierowców. Pod koniec 2019 roku odbyły się pierwsze pilotażowe zawody TRACK DAY TROPHY. Późną wiosną mimo pandemii koronawirusa grupa zorganizowała testową, przedsezonową rundę TDT, a krótko po tym ruszyła z drugim ze swoich aktualnie wiodących cykli torowych - TIME ATTACK TROPHY, w ramach którego m.in. ustanawiane są oficjalne rekordy pętli Toru Toruń. Choć toruński MotoPark jest to poniekąd domowy obiektem MT, to organizują wydarzenia też w innych regionach kraju. Byli organizatorem i współorganizatorem zawodów choćby na Torze Łódź, Autodromie Pomorze w Pszczółkach k. Gdańska, lotnisku Broczyno k. Czaplinka, w MotoParku Koszalin i na wspominanym Torze Jastrząb. Inauguracyjna runda tegorocznego sezonu TDT odbędzie się z kolei na Torze Poznań.
Choć Motorsport Trophy od początku sezonu 2020 skupia się głównie na rozwoju cykli torowych Time Attack Trophy i Track Day Trophy, to jednak tworzy też towarzyszące im dodatkowe puchary, m.in. dla poszczególnych marek i modeli aut. Najnowszym, który ruszył w połowie ubiegłego roku i ma być ustawicznie rozwijany jest seria Honda Trophy. Aktualnie większość organizowanych przez MT wydarzeń odbywa się w konwencji time attack, supersprintu, rallysprintu, superoesu i autoslalomu. Sezon 2023 organizacja zamknie 10 grudnia czwartą edycją Toruńskiej Barbórki, która ma odbyć się w konwencji torowo-ulicznego superoesu.

Ćwierć wieku w motorsporcie

Nie tylko organizacja, ale również sam jej szef, Tomasz Niejadlik, obchodzi w tym okresie ważne jubileusze, w tym 25-lecie czynnej obecności w środowisku sportów motorowych. Na początku 1998 roku nawiązał kontakty z działaczami Automobilklubu Toruńskiego, a 29 marca, raptem dzień po swoich osiemnastych urodzinach, oficjalnie wstąpił w szeregi tego stowarzyszenia. W listopadzie świętował też dwie inne ważne dla siebie rocznice – 20-lecia działalności przy organizacji spotkań fanów motoryzacji oraz 15-lecia Mercedes Toruń Club, oficjalnego i bardzo prężnie działającego fanklubu „gwiazd”, którego jest współzałożycielem i prezesem zarządu.
Tomasz Niejadlik zasiadał we władzach kilku klubów i innych organizacji, w tym zrzeszonych w Polskim Związku Motorowym. Do tego momentu był organizatorem bądź współorganizatorem już ponad 280 wydarzeń motoryzacyjnych i w ramach wielu dyscyplin sportów motorowych. Były to imprezy o różnej wielkości i randze - począwszy od małych kameralnych pojeżdżawek i track dayów, a skończywszy na imprezach rangi mistrzostw i Pucharu Polski oraz wydarzeniach międzynarodowych. Od lat organizuje również zloty i wystawy samochodowe, takie jak choćby AUTO MOTO SHOW Toruń, które niekiedy gromadzą nawet setki pojazdów i tysiące fanów motoryzacji. Motorsport poznał z niemalże każdej strony, m.in. jako kibic, dziennikarz, rzecznik prasowy klubów i teamów, zawodnik, sędzia zawodów samochodowych, kartingowych i motocyklowych, menedżer, działacz klubowy, spiker zawodów. Za swoją szeroką działalność w zakresie sportu był już wielokrotnie odznaczany i nagradzany przez szereg klubów, innych organizacji i związków sportowych, w tym przez m.in. Zarząd Główny PZM. W związku z obchodzonym obecnie potrójnym jubileuszem w listopadzie został doceniony i wyróżniony również przez władze swojego rodzinnego miasta. W trakcie uroczystej gali z okazji 15-lecia Mercedes Toruń Club został oficjalnie nagrodzony przez Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego statuetką anioła, przyznawaną w Grodzie Kopernika za szczególne osiągnięcia i zasługi.
Choć szczególnie bliski jego sercu jest motorsport, to jednak bardzo aktywnie działał też w innych dziedzinach sportu. W ostatnich kilku latach był mocno zaangażowany m.in. w organizację kilku imprez rangi mistrzostw Europy i świata, m.in. w lekkoatletycznych i szermierczych. Angażuje się również w działalność charytatywną. Przez lata był aktywny także w sportowej rywalizacji w kilku dyscyplinach. W mistrzostwach Polski masters i dziennikarzy zdobył m.in. 32 medale w tym 15 złotych. Jako kierowca startując w około 30 zawodach wywalczył w sumie 30 pucharów.
Od kilkunastu lat bardzo aktywnie działa również w mediach, także o tematyce motoryzacyjnej. Był m.in. wydawcą, redaktorem naczelnym, redaktorem prowadzącym, współtwórcą kilku tytułów internetowych i prasowych oraz współpracownikiem kilku innych redakcji zajmujących się tematyką motoryzacyjną i motorsportową. Obecnie poza kierowaniem organizacją Motorsport Trophy i stowarzyszeniem Mercedes Toruń Club, jest również prezesem Klubu Sportu Dziennikarzy Polskich. Od dwóch lat współpracuje z SieScigam.pl. Obecnie jest jednym z redaktorów i wydawców naszego portalu.
Tekst: SieScigam.pl
Fot.: nadesłane

TROCHĘ LICZB i FAKTÓW
40 – tyle zawodów samochodowych zorganizowała organizacja Motorsport Trophy w ciągu pięciu sezonów swojej działalności;
1000 – blisko tyle osób wzięło udział we wszystkch zawodach i oficjalnych treningach zorganizowanych przez Motorsport Trophy
324 i 322 – łączna ilość zawodników uczestniczących w zawodach organizowanych przez Motorsport Trophy w sezonie 2021 i 2022 (z ponad 400 zgłaszających się w każdym z tych sezonów)
150 – największa liczba zgłoszeń na zawody Time Attack Trophy (kwiecień 2021, lista startowa ograniczona do 100 uczestników)
2023 – nowy sezon Motorsport Trophy oficjalnie zainauguruje wraz z inną organizacją 01 kwietnia na Torze Poznań, złożą się na niego 4 rundy serii Track Day Trophy, 3 rundy Time Attack Trophy, zawody Mercedes Mini Trophy odbywające się w ramach Ogólnopolskiego Zlotu Mercedes-Benz w Toruniu i 4. Toruńska Barbórka, która 10 grudnia ostatecznie zamknie sezon, przedsezonowy trening z pomiarem czasu, czyli runda zerowa Track Day Trophy przewidziana jest na 19 marca, w przypadku sprzyjających warunków pogodowych w okresie zimowym odbędzie się jeszcze zimowe zawody Winter Trophy.
AUTO MOTO SHOW Toruń - 03 września odbędzie się trzecia edycja tej imprezy, w poprzednim roku wzięło w niej udział prawie 250 pojazdów i prawie 4 tysiące osób.
AUTOMANIA - festiwal motorsportu i tuningu, nowy event organizowany przez grupę, którego pierwsza edycja odbędzie się 17 czerwca we Włocławku.
Reklama
Reklama
Reklama