Siescigam.pl

Newsy

Rajd z tradycjami w Grodzie Kopernika
Toruński Rajd Samochodowy i Toruński Mistrz Kierownicy

Dodane: 23.05.2021

W niedzielę 30 maja odbędzie się kolejna, już 54 edycja Toruńskiego Rajdu Samochodowego. To najstarsze cyklicznie odbywające się zawody tego typu w regionie Kujaw i Pomorza.
Rajd zostanie zainaugurowany sobotnim prologiem, który odbędzie się w ramach innego wydarzenia samochodowego organizowanego przez Automobilklub Toruński – 2 rundy sezonu Toruńskiego Mistrza Kierownicy. Jak zapowiadają organizatorzy, będzie to ciekawa i dłuższa trasa próby niż w dotychczasowych rundach TMK.
Główne rajdowe emocje zarezerwowane są jednak na niedzielę. Trasa liczy około 60 kilometrów, z czego 25 kilometrów przewidziano na próby sprawnościowe. Tych będzie w sumie aż 12. Odbędą się one na nawierzchni asfaltowej i betonowej. Start pierwszej załogi planowany jest około godz. 10.00. Na mecie ostatniej próby powinna ona pojawić się około 14.30.
54 Toruński Rajd Samochodowy jest jednocześnie inauguracją tegorocznych Mistrzostw Okręgu Bydgoskiego w KJS (Konkursowych Jazdach Samochodowych). Próby sprawnościowe odbędą się między innymi w MotoParku Toruń, czyli na obiekcie użytkowanym przez Toruńską Akademię Jazdy. Tam też zlokalizowane będą park maszyn i biuro zawodów (w dniach 29-30.05).
Uczestnicy będą podzieleni na cztery klasy związane z pojemnością silników (do 1400 ccm, 1401-1600 ccm, 1601-2000 ccm, powyżej 2000 ccm + wszystkie auta z napędem 4x4), a licencjonowani zawodnicy sklasyfikowani zostaną w Klasie GOŚĆ, w której pojemność skokowa nie będzie brana pod uwagę.
Choć na starcie 54 Toruńskiego Rajdu Samochodowego i rozgrywanej dzień wcześniej drugiej rundy sezonu Toruńskiego Mistrza Kierownicy nie zabranie doświadczonych i utytułowanych zawodników, to jednak obie imprezy są (prawie) dla każdego, także dla prawdziwych amatorów. Aby wziąć udział w rajdzie wystarczy posiadać prawo jazdy kategorii B oraz sprawny, zarejestrowany samochód z aktualnym przeglądem technicznym. Pojazd przed startem oczywiście musi na miejscu jeszcze przejść badanie kontrolne. Limit uczestników wynosi 40 załóg. W przypadku rywalizacji o tytuł Toruńskiego Mistrza Kierownicy do udziału dopuszczane są też pojazdy niezarejestrowane do ruchu ulicznego.
Wydarzenie jest jednocześnie Memoriałem Kazimierza Osmańskiego, niezwykle wszechstronnego i utytułowanego toruńskiego sportowca, reprezentanta kraju w hokeju na lodzie i tenisie stołowym (m.in. 4 miejsce mistrzostw świata w Londynie w 1938 roku w turnieju drużynowym). Zawodniczo uprawiał on także lekkoatletykę, piłkę nożną, siatkówkę, koszykówkę i hokej na trawie. Po zakończeniu bogatej i obfitującej w sukcesy kariery sportowej skupił się na pracy trenerskiej w klubach i hokejowych reprezentacjach Polski, a także roli działacza sportowego.
Więcej na temat obu wydarzeń na stronie Automobilklubu Toruńskiego (http://www.automobilklubtorunski.pl)
Tekst: Tomasz Niejadlik
Fot. Julia Truszczyńska