Publikacje

Powrót nad Wisłę – 71 zawodników w piątej rundzie OPONEO Mistrzostw Polski Rallycross

Dodane: 30.08.2018

Powrót nad Wisłę 
71 zawodników w piątej rundzie OPONEO Mistrzostw Polski Rallycross 

Po wyjazdowych zawodach na Litwie, OPONEO Mistrzostwa Polski Rallycross wracają nad Wisłę, a sezon wchodzi w kluczową fazę. Piąta tegoroczna runda (1-2 września) zostanie rozegrana na torze w Toruniu, który jest dobrze znany uczestnikom tegorocznych mistrzostw, bowiem ścigali się na nim w maju. Wtedy karty rozdawali Tomasz Kuchar w grupie SuperCars i Czech Roman Castoral w SuperNational. Jednak tym razem zwycięzcami we wszystkich kategoriach na pewno będą Polacy, ponieważ najbliższe zawody w Toruniu to samodzielna runda krajowego czempionatu. Kibiców jak zwykle czeka dwudniowe widowisko na wysokich obrotach, o które zadba 71 zgłoszonych kierowców.


Rywalizacja w Toruniu jest stałym elementem kalendarza OPONEO MPRC, przez co każdy z zawodników doskonale zna nitkę tego toru. Taki stan rzeczy jest zwiastunem zaciętej walki od pierwszych metrów, gdyż zespoły mają już sprawdzone ustawienia na ten obiekt, a drobne niuanse nie są dla nikogo tajemnicą. Te będą tym ważniejsze, że na starcie zobaczymy aż 71 głodnych zwycięstwa zawodników. Pokonanie rywali będzie wymagało więc nie tylko szybkiego samochodu, ale też skutecznego szukania dziesiątych części sekundy na każdym centymetrze toru.

W roli faworyta do Torunia przyjeżdża oczywiście Tomasz Kuchar. Kierowca Peugeota 208 RX wygrał wszystkie tegoroczne rundy w grupie SuperCars, więc należy się spodziewać, że piąte zwycięstwo również jest w jego zasięgu. Lider klasyfikacji będzie miał tym razem sześciu rywali – dwójkę reprezentantów OPONEO Motorsport – Dariusza Topolewskiego (Volkswagen Polo RX) oraz Marcina Gagackiego (Mitsubishi Lancer Evo), a także Mikołaja Otto (Mitsubishi Lancer Evo), który zajmuje obecnie trzecie miejsce w punktacji i był drugi podczas poprzedniej wizyty w Toruniu. Oprócz nich do rywalizacji powracają Mateusz Ludwiczak (Mitsubishi Lancer EVO X), który odpuścił start na Litwie, a także Maciej Palczewski (Subaru Impreza) i Andrzej Kleina (Lancia Delta HF Integrale).


W grupie SuperNational zgłosiło się 19 zawodników. Oczywiście nie zabraknie całej tegorocznej czołówki z liderem punktacji – Radosławem Raczkowskim na czele. Kierowca Volkswagena Polo zapewne będzie chciał powetować sobie poprzednią wizytę w Toruniu, podczas której nie udało mu się wejść do finału. Nim to się jednak stanie Raczkowski będzie musiał pokonać m.in. Alana Wiśniewskiego (Citroen C2), który był najlepszym polskim zawodnikiem podczas poprzednich zawodów w Toruniu, czy też Łukasza Zolla, który intensywnie pracuje nad awaryjnością i osiągami swojego BMW E30.

Nie inaczej ma się sytuacja w klasie RWD Cup, gdzie zgłosiło się 15 zawodników. Łukasz Światowski zmierzy się m.in. z Igorem Sokulskim, Przemysławem Wójcickim i Jerzym Bieńkowskim. Wspomniana trójka to nie tylko jego główni rywale w walce o tegoroczny tytuł, ale także zawodnicy, którzy w finale ostatnich zawodów w Toruniu byli wyżej od obecnego lidera punktacji RWD Cup.


Najliczniej obsadzoną klasą podczas piątej rundy OPONEO Mistrzostw Polski Rallycross będzie SC Cup, w której zobaczymy aż 25 Fiatów Seicento. Przewodził im będzie Łukasz Grzybowski, który teoretycznie może zapewnić sobie tytuł mistrza Polski już podczas tej rundy, jednak oprócz zwycięstwa potrzebny mu będzie także spory pech jego głównych rywali – Mariusza Nowocienia i Szymona Jabłońskiego.

Listę zgłoszeń zamykają kierowcy w Fiatach 126p. Tym razem w klasie Malucha zobaczymy pięciu zawodników, w tym całą czołową czwórkę tegorocznej klasyfikacji.

Zmagania podczas piątej rundy OPONEO MPRC rozpoczną się w sobotę 1 września, kiedy to na godzinę 12:00 zaplanowane są treningi. Tego samego dnia obędą się także dwa pierwsze biegi kwalifikacyjne – o 13:30 i 16:00. W niedzielę natomiast silniki rallycrossowych maszyn będzie można usłyszeć już o godzinie 8:25 podczas treningów. Następnie zostaną dokończone kwalifikacje oraz rozegrane półfinały. Finałowe biegi, które wyłonią zwycięzców rozpoczną się o godzinie 15:00. Dla kibiców wstęp na zawody jest bezpłatny.Wypowiedzi zawodników przed 5. rundą OPONEO Mistrzostw Polski Rallycross:

Łukasz Zoll (3. miejsce w klasyfikacji grupy SuperNational): - Walka w naszej klasie robi się coraz bardziej zacięta. Na pewno musimy zmniejszyć awaryjność naszego auta i przyśpieszyć. Paweł Melon bardzo szybko jeździ, podobnie jak Radek Raczkowski, jak i kilku kierowców z klasy Super 1600. Teraz robimy wszystko, aby poprawić samochód i mamy nadzieję, że te małe zmiany zadziałają. Głównie pracowaliśmy nad ustawieniami zawieszenia, bo to było naszą bolączką. Mamy nadzieję, że udało nam się wyeliminować te problemy i od samego początku będę w formie, gdyż zawsze podczas pierwszych biegów notowałem gorsze czasy i dopiero później dochodziliśmy do optymalnych ustawień BMW. Walka o tegoroczny tytuł będzie bardzo trudna, jednak na pewno dam z siebie wszystko. Wiele się może zdarzyć, rywalizacja jest bardzo zacięta, więc nie poddaję się i walczę do końca. A co z tego wyjdzie? Zobaczymy na torze!

Marcin Gagacki (wicelider punktacji grupy SuperCars): - Toruń to mój ulubiony tor, ponieważ jest techniczny i pasuje pod charakterystykę mojego samochodu. Dobrze się na nim czuję. Zawsze tu ostro walczyliśmy z Tomkiem Kucharem i udawało się z nim wygrywać, gdy jeździł Subaru i Citroenem. Jednak prawdę mówiąc bardzo ciężko będzie wyprzedzić go w drodze do tytułu, gdyż mój samochód odstaje i nie będę w stanie nadrobić jego przewagi sprzętowej. Jeśli nie zmienię auta, to w równej walce jestem na przegranej pozycji. Niemniej jednak zawsze daję z siebie wszystko i podczas każdej rundy będę walczyć do końca. Ostatnio sporo jeździłem Volkswagenem Polo, którym startuje Darek Topolewski, również reprezentujący barwy Oponeo Motorsport. Sprawdziłem Polo na testach i podczas kręcenia filmu promującego Bydgoszcz. Zebrane wrażenia pozwoliły nam się wprowadzić parę zmian w samochodzie. Poprawiliśmy kilka niuansów, a Darek stwierdził, że auto prowadzi się stabilniej, więc podczas następnych startów powinien być groźnym rywalem.Harmonogram 5. rundy OPONEO Mistrzostw Polski Rallycross (1-2 września, Toruń)

1września 2018, sobota:
12:00 – 13:00: treningi
13:30 – 15:30: wyścigi kwalifikacyjne – część I
16:00 – 18:00: wyścigi kwalifikacyjne – część II
2 września 2018, niedziela:
8:25 - 9:00: treningi
9:20 – 11:05: wyścigi kwalifikacyjne – część III
11:25 – 13:10: wyścigi kwalifikacyjne – część IV
13:30: prezentacja zawodników (oficjalne rozpoczęcie zawodów)
14:00: wyścigi półfinałowe
15:00: wyścigi finałowe

Punktacja OPONEO Mistrzostw Polski Rallycross przed 5. rundą:

Klasa 126p Cup
1. Jacek Górniak 91 pkt.
2. Mariusz Szczepański 83 pkt.
3. Jerzy Szynkiewicz 56 pkt.
4. Damian Stachowiak 51 pkt.
5. Mariusz Bruś 37 pkt.
6. Jakub Sykucki 29 pkt.
7. Arkadiusz Górniak 29 pkt.
8. Paweł Żeromiński 14 pkt.

Klasa SC Cup
1. Łukasz Grzybowski 114 pkt.
2. Mariusz Nowocień 78 pkt.
3. Szymon Jabłoński 69 pkt.
4. Piotr Budzyński 56 pkt.
5. Kamil Stachowiak 47 pkt.
6. Karol Dombrowicki 44 pkt.
7. Piotr Piętak 39 pkt.
8. Łukasz Żakowski 33 pkt.

Klasa RWD Cup
1. Łukasz Światowski 114 pkt.
2. Przemysław Wójcicki 96 pkt.
3. Andrzej Skrzek 72 pkt.
4. Igor Sokulski 71 pkt.
5. Wiktor Mączkowski 68 pkt.
6. Jerzy Bieńkowski 65 pkt.
7. Paweł Konecki 42 pkt.
8. Wojciech Topolewski 39 pkt.

Grupa SuperNational
1. Radosław Raczkowski 96 pkt.
2. Alan Wiśniewski 91 pkt.
3. Łukasz Zoll 80 pkt.
4. Paweł Melon 78 pkt.
5. Rafał Berdys 76 pkt.
6. Damian Litwinowicz 58 pkt.
7. Tomasz Łoza 45 pkt.
8. Jakub Iwanek 37 pkt.

Grupa SuperCars
1. Tomasz Kuchar 108 pkt.
2. Marcin Gagacki 86 pkt.
3. Mikołaj Otto 84 pkt.
4. Maciej Cywiński 61 pkt.
5. Dariusz Topolewski 61 pkt.
6. Mateusz Ludwiczak 46 pkt.
7. Jacek Ptaszek 40 pkt.
8. Robert Czarnecki 24 pkt.W sezonie 2018 sponsorem tytularnym Mistrzostw Polski Rallycross jest OPONEO. Organizacją cyklu zajmują się stowarzyszenie OPONEO Motorsport i Automobilklub Rzemieślnik przy współpracy Automobilklubu Kujawsko-Pomorskiego oraz LKT Wyczół, pod patronatem Polskiego Związku Motorowego.

Zdjęcia Maciej Niechwiadowicz
Reklama
Reklama
Reklama