Newsy

Mercedesy na torze podczas zlotu
Mercedes Mini Trophy

Dodane: 08.05.2022

Już w kolejny weekend do Grodu Kopernika ponownie zlecą setki „gwiazd”. W trakcie spotkania odbędzie się Mercedes Mini Trophy, czyli czasówka w toruńskim MotoParku. Najszybsi powalczą nie tylko o puchary, ale też o atrakcyjną nagrodę – szkolenie u boku znanego zawodnika.



Ogólnopolskie Zloty Mercedes-Benz w Toruniu odbywały się corocznie w latach 2008-2017 i były w tym okresie największymi cyklicznymi spotkaniami fanów marki w naszym kraju, a w pierwszej połowie minionej dekady należały do największych na świecie. Najwyższą frekwencję po stronie uczestników zanotowano przed dziesięcioma laty, w 2012 roku, kiedy to przez zlot przewinęło się w sumie aż 500 aut. W tym roku z okazji 15-lecia Mercedes Toruń Club, stowarzyszenia, które było głównym organizatorem tychże imprez, po raz kolejny odbędzie się duże spotkanie, nawiązujące swoją formułą do tych sprzed lat. Wydarzenie oficjalnie otworzy obchody jubileuszu klubu, które zakończą się uroczystą galą w listopadzie.




Bokami do przodu
Tegoroczny zlot odbędzie się w dniach 14-15 maja, czyli już w kolejny weekend. Dla jego uczestników przygotowano szeroki zakres atrakcji, w tym też sporo punktów programu związanych z motorsportem. Wśród nich są m.in. pokazy driftingu Mercedesami i bloki drift taxi, w trakcie których publiczność będzie miała okazję wziąć udział w przejazdach u boku doświadczonych zawodników, takich jak chociażby weteran tej dyscypliny w Polsce, najdłużej czynny drifter w naszym kraju – Michał "Obebo" Przybylski, czy mistrz i wicemistrz ligi Drift Trophy – Mateusz Krawczyk. Na asfaltowej nitce MotoParku zaprezentują się nie tylko „bokoloty”, ale też Mercedes przygotowany do wyścigów torowych.



Czasówka ze szkoleniem
Nie zabraknie również sportowych konkurencji dla uczestników zlotu. Główną z nich będzie MERCEDES MINI TROPHY, czyli czasówka na torze którą zrealizuje Motorsport Trophy organizacja prowadząca własne cykle typu time attack, supersprint czy superoes, która blisko współpracuje z toruńskim fanklubem Mercedesów i mocno łączy się z nim personalnie. Organizatorzy spodziewają się, że rywalizacji weźmie udział kilkudziesięciu kierowców. Najszybsi powalczą o puchary i nie lada nagrodę. Będzie nią szkolenie za kierownicą przystosowanego do sportu Mercedesa w akademii sportowej jazdy Czarnecki Racing School, prowadzonej przez znanego kierowcę rallycrossowego. Robert Czarnecki, który poprowadzi instruktaż to utytułowany zawodnik, mający w swoim bogatym sportowym dorobku m.in. tytuł wicemistrza Polski w klasie SuperCars Light (2019), wicemistrzostwo Pucharu Polski w całej grupie SuperCars (2014), a także tytuł II-wicemistrza kraju w klasie K2 (2016). Od lat uchodzi za jednego z najbardziej widowiskowo jeżdżących polskich kierowców. Ma na swoim koncie również starty międzynarodowe, w tym m.in. w Mistrzostwach Europy RX. W 2015 roku zwyciężył w silnie obsadzonym Pucharze Toru Slovakiaring X-race. W swojej akademii do szkoleń, które są realizowane w toruńskim MotoParku, wykorzystuje m.in. przystosowane do sportu Mercedesy W202 C280, które przed laty uczestniczyły w jednym z niemieckich cykli. W trakcie zlotu warszawianin także je zaprezentuje jna torze.
Uczestnicy tej szybkiej czasówki przy okazji powalczą o punkty do klasyfikacji generalnej jedynego w Polsce pucharu torowego dla kierowców "gwiazd", czyli MERCEDES TROPHY, którego rundy odbywają się w ramach serii Time Attack Trophy i Track Day Trophy.



Sprinterzy na start
Zaplanowany jest też sprint na dystansie 1/8 mili, któremu z boku będzie przyglądał się Paweł Kowalski, jedna z legend krajowego drag racingu. Były mistrz Polski w wyścigach na 1/4 mili również przyjedzie do Torunia na zlot swoim Mercedesem.
Wstęp dla publiczności jest bezpłatny.
Więcej na temat zlotu, w tym jego program i dalsze szczegóły na temat konkurencji sportowych, znaleźć można m.in. w WYDARZENIU NA FB oraz na fanpage'u ORGANIZATORA.


Tekst: Tomasz Niejadlik
Fot. z archiwum Roberta Czarneckiego i Mercedes Toruń Club

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama