Kalendarz imprez motoryzacyjnych

Valvoline Rajd Małopolski

4 runda RSMP

czwartek 06.07.2023 - sobota 08.07.2023
Maków Podhalański, woj. MAŁOPOLSKIE
SAMOCHODY, RAJD

 Województwo Małopolskie partnerem głównym Valvoline Rajdu Małopolski 2023!

Małopolska od zawsze była kolebką sportów motorowych, a w szczególności rajdów. Za sprawą Valvoline Rajdu Małopolski 2023 udało się po 15 latach przywrócić do naszego regionu Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski. Docenieniem starań organizatorów rajdu jest bez wątpienia podpisanie umowy partnerskiej z Województwem Małopolskim, co świadczy o zaufaniu władz i nada też imprezie, rozgrywanej 6-8 lipca w okolicach Makowa Podhalańskiego, należytego prestiżu.

Niewątpliwie Małopolska kocha rajdy, a motorsport ma tutaj wielu wiernych fanów i oddanych kibiców. To stąd pochodzi wielu utalentowanych i zasłużonych dla polskich rajdów sportowców jak Janusz Kulig, Robert Kubica, Jan i Michał Kościuszko czy Szymon Gospodarczyk. Powyższą miłość i oddanie dla rajdów w naszym regionie potwierdziły dwie ostatnie edycje Valvoline Rajdu Małopolski, które przy swoich trasach zgromadziły rzesze spragnionych sportowych emocji kibiców. W tym roku ranga wydarzenia, rozgrywanego 6-8 lipca, będzie jeszcze wyższa, gdyż do Małopolski zjadą najszybsi kierowcy w kraju walczący o tytuł Rajdowego Samochodowego Mistrza Polski! Niewątpliwie organizacja tak wielkiego wydarzenia potrzebuje wsparcia partnerów, a jednym z nich zostało właśnie Województwo Małopolskie.

– Małopolska kocha rajdy samochodowe. Od kilku lat właśnie z tej miłości staramy się dać kibicom najlepszą imprezę motorsportową w naszym regionie. Wsparcie Województwa Małopolskiego to dla nas wielkie wyróżnienie i dodatkowy prestiż dla Valvoline Rajdu Małopolski. Dziękujemy za to zaufanie i zapraszamy już wszystkich kibiców w dniach 6 do 8 lipca do Makowa Podhalańskiego i okolic! - mówi Gabriel Borowy, przewodniczący komitetu organizacyjnego.


– Szanowni Państwo! 

Trudna technicznie i wymagająca trasa, malownicze krajobrazy, doborowa stawka zawodników, nieustępliwa walka i doskonała organizacja. Tak w skrócie można opisać trzeci Valvoline Rajd Małopolski. Jednak najważniejsze jest to, że runda Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski powraca do naszego regionu po 15 latach przerwy.

To efekt pozytywnych opinii obserwatorów z Polskiego Związku Motorowego, którzy o poprzednich dwóch edycjach Rajdu Małopolskiego wypowiadali się w samych superlatywach. Nie może być inaczej, bo liczby rajdu są imponujące. 120 km jazdy na czas przez 13 miejscowości, na terenach powiatów suskiego i wadowickiego. Ponad 100 załóg na starcie. Dwa dni zmagań, jedenaście odcinków specjalnych, w tym pięć wieczorno-nocnych. Prolog ze startem w centrum Makowa Podhalańskiego. Wreszcie dwudniowa relacja w telewizji oraz w Internecie, z wykorzystaniem kilkunastu kamer, pokazująca nie tylko zmagania kierowców, ale także piękno naszego regionu. To wspólny sukces organizatorów i samorządu województwa, który wspiera wydarzenie od samego początku.

Zgodnie z przyjętą strategią rozwoju województwa, Małopolska wspiera wydarzenia sportowe najwyższej rangi. Valvoline Rajd Małopolski znalazł się w doborowym towarzystwie Igrzysk Europejskich, mistrzostw świata szczypiornistów, Pucharu Świata w skokach narciarskich, kolarskiego Małopolskiego Wyścigu Górskiego czy samochodowego Wyścigu Górskiego Limanowa – Przełęcz pod Ostrą.

Szanowni Państwo! Niech Valvoline Rajd Małopolski wszystkim – organizatorom, zawodnikom i kibicom – dostarczy niezapomnianych sportowych emocji. Serdecznie zapraszam do podziwiania i smakowania Małopolski – wypowiada się Witold Kozłowski, Marszałek Województwa Małopolskiego.

Valvoline Rajd Małopolski z bazą w Makowie Podhalańskim zostanie rozegrany w dniach 6 - 8 lipca 2023 i stanowi czwartą rundę Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, a także rundy MOTUL Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, Rajdowych Mistrzostw Południa oraz Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska. 

Sponsorem tytularnym rajdu jest firma Valvoline, a partnerami głównymi Województwo Małopolskie, Złomex, RMF FM oraz Motowizja. Patronat nad rajdem objęli: Starosta Suski Józef Bałos, Starosta Wadowicki Eugeniusz Kurdas, Burmistrz Makowa Podhalańskiego Paweł Sala, Burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński, Wójt Gminy Stryszów Szymon Duman, Wójt Gminy Zawoja Marcin Pająk, Wójt Gminy Zembrzyce Łukasz Palarski, Wójt Gminy Stryszawa Rafał Lasek, Wójt Gminy Budzów Jan Najdek oraz Wójt Gminy Mucharz Renata Stefania Galara. 

Partnerami zawodów są: VD, Powiat Suski, ProfilPur, Pochłopień, LURKA, Blachdom Plus, TerazDopłata.pl, Auto-serwis Jancarz, Miejska Biblioteka Publiczna-Dom Kultury w Makowie Podhalańskim, Ostruszka Ubezpieczenia, Traviata, Żarpłyt, Solparts, BSG Parts, Drukarnia Skleniarz, Aquer, Kolor Plus Studio, Ekoinstal, Wulkan, Honda Kolaczek, RacingShop.pl, Cztery Pliszki, Mosur Warsztat, Litdrew.pl, AKCES, Adamek „RAF”, CSR Auto Regeneracja, Gummi Serwis, Auto Lux, Akces Plast, HyperNET, Drogbud Sobaniak, Sużyw, Wójtowicz Travel, Drewnoland, Góral, Cukiernia Ewa Maków Podhalański, Art-Stage. 

Patronat medialny objęły redakcje: Motowizja, Motorsport.com, Rallypl.com, Rally and Race, Radiostrada, EVO Magazine, Kronika Beskidzka, Sucha24.pl, PowiatSuski24.pl, DlaWas.info, malopolskaonline.pl, Rozmus Photography, eWRC-results.com, np126p.pl oraz SieScigam.pl.

Organizatorem Valvoline Rajdu Małopolski jest Automobilklub Śląski, a promotorem firma GB pro.


Piętnaście lat czekali kibice i zawodnicy rajdów samochodowych na powrót najważniejszego cyklu na tereny województwa małopolskiego. Do kalendarza RSMP dołączył Valvoline Rajd Małopolski, którego trzecia edycja rozegrana zostanie w dniach 6-8 lipca 2023 roku!

Valvoline Rajd Małopolski zadebiutował na rajdowej mapie w roku 2021, jako runda Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska oraz Rajdowego Samochodowego Pucharu Śląska. Rok później dołączył również do cyklu Rajdowych Mistrzostw Południa i jako kandydat do RSMP zebrał dużo pozytywnych opinii. Do zawodów co rok zgłaszało się po około 100 załóg.

Tegoroczna edycja, już w mistrzostwach Polski, ponownie będzie mieć bazę w Makowie Podhalańskim. Organizatorzy poszerzają jednak teren, szykując wiele imprez towarzyszących. Sam rajd będzie możliwie najbardziej kompaktowy, by w trudnych finansowo czasach ułatwić zawodnikom udział. Jednocześnie duży nacisk kładziony jest na medialność i atrakcyjność, które wyróżniają to wydarzenie. Szykowane są na przykład specjalne strefy kibica, do których kursować będą darmowe busy. Wszystko po to, by ułatwić fanom śledzenie tego wielkiego widowiska.

Rozmawiamy z zawodnikami i konsultujemy nasze pomysły, by dać im to, czego oczekują. Z drugiej strony chcemy zrobić rajd, który zadowoli też kibiców i całe rodziny. Łączenie tego czasem nie jest proste, ale dajemy z siebie wszystko. Za nami już trzy miesiące intensywnej pracy, a przed nami kolejne, wszystko idzie zgodnie z planem
– mówi Maciej Stabrawa, dyrektor rajdu.

Spełniamy marzenia. Wiele osób w naszym sztabie zaczynało od odcinków Rajdu Polski czy Rajdu Krakowskiego, które przebiegały pod naszymi domami. Teraz, aranżując to we własnym stylu, chcemy kultywować piękno tego sportu na terenach Małopolski. Nie jest to łatwe wyzwanie, ale wiem, że razem stać nas na wiele
– dodaje Gabriel Borowy, przewodniczący komitetu organizacyjnego.

Organizatorem Valvoline Rajdu Małopolski jest Automobilklub Śląski, a promotorem firma GB Promotion. Rajd rozegrany zostanie w dniach 6-8 lipca 2023 roku, jako czwarta runda sezonu RSMP oraz druga runda Historycznych RSMP.