Publikacje

86 kierowców zgłoszonych do trzeciej rundy Oponeo Mistrzostw Polski Rallycross

Dodane: 20.06.2018

   Walka o tytuły mistrzów Polski w rallycrossie trzyma poziom. Podobnie jak w dwóch pierwszych tegorocznych rundach cyklu, także i w trzeciej zobaczymy liczną stawkę szybkich zawodników. Do walki o punkty, ale także uznanie kibiców stanie 86 kierowców, w tym liderzy klasyfikacji poszczególnych kategorii, czyli Tomek Kuchar, Alan Wiśniewski, Łukasz Światowski, Łukasz Grzybowski i Jacek Górniak. Już w najbliższy weekend (23-24 czerwca) areną ich zmagań będzie Autodrom Słomczyn, czyli obiekt, który od Warszawy dzieli zaledwie 45 minut jazdy. Dwa dni emocjonującej sportowej rywalizacji to nie lada gratka dla kibiców, szczególnie że każdy z kilkudziesięciu wyścigów będzie można obejrzeć za darmo.

 

grupa supercars mprc 1 runda slomczyn 2018 fot maciej niechwiadowicz img 2

 

   Dla pretendentów do miana rallycrossowych mistrzów Polski będzie to już druga w tym roku wizyta na torze obok Grójca. Kwietniową inaugurację sezonu w Słomczynie najlepiej wspominają zapewne zwycięzcy rywalizacji w poszczególnych kategoriach, czyli Tomasz Kuchar (najlepszy w grupie Super Cars), Rafał Berdys (triumfator zmagań w grupie Super National), Łukasz Światowski (zwycięzca w klasie RWD Cup), a także Łukasz Grzybowski i Jacek Górniak, którzy zdominowali rywalizację odpowiednio w klasach SC Cup i 126p Cup. Cała wymieniona piątka zawodników zgłosiła się do trzeciej rundy Oponeo MPRC 2018, więc już w nadchodzący weekend postarają się o powtórzenie wyników z pierwszych w tym roku zawodów.

 

kuchar mprc 1 runda slomczyn 2018 fot maciej niechwiadowicz img 2

 

   W grupie Super Cars Tomasz Kuchar (Peugeot 208 RX) będzie odpierał ataki siedmiu rywali, wśród których najgroźniejsi będą zapewne reprezentanci Oponeo Motorsport, czyli wicemistrz Polski Marcin Gagacki (Mitsubishi Lancer Evo), a także Dariusz Topolewski, który już coraz lepiej i skuteczniej dogaduje się ze swoim nowym samochodem - Volkswagenem Polo RX. Apetyt na pokonanie dwukrotnego mistrza Polski chce zaspokoić także Mikołaj Otto (Mitsubishi Lancer Evo). Aktualny wicelider punktacji w grupie Super Cars ma za sobą bardzo dobrą rundę w Toruniu, gdzie zdobył zaledwie cztery punkty mniej niż Kuchar. Oprócz wymienionych kierowców, do rywalizacji w najmocniejszej kategorii zgłosili się także Maciej Palczewski, Mateusz Ludwiczak, Andrzej Kleina oraz Maciej Cywiński. Na start tym razem nie zdecydował się niezwykle widowiskowo jeżdżący Jacek Ptaszek.

 

grupa super national mprc 1 runda slomczyn 2018 fot maciej niechwiadowicz img 2

 

   21 samochodów liczy stawka w grupie Super National. Oprócz wymienionego wcześniej Rafała Berdysa na starcie nie mogło zabraknąć prowadzącego w tej kategorii Alana Wiśniewskiego (Citroen C2), który z pewnością będzie chciał sobie powetować niepowodzenie z pierwszej rundy, kiedy to zakończył finał dachowaniem. Podobny cel może sobie stawiać Damian Litwinowicz (Honda Civic), który w pierwszym tegorocznym starciu w Słomczynie zwyciężył w kwalifikacjach, ale finał także zakończył poza torem, a po dwóch rundach ma tyle samo punktów co Wiśniewski. Ciekawie zapowiada się także rywalizacja Łukasza Zolla (BMW e30) i Radosława Raczkowskiego (Volkswagen Polo), którzy również remisują w punktacji. Zarówno wielokrotny mistrz Polski (Zoll), jak i rewelacyjny debiutant (Raczkowski) wywalczyli do tej pory po 42 punkty.

 

klasa rwd cup mprc 1 runda slomczyn 2018 fot maciej niechwiadowicz img 2

 

   Licznie reprezentowaną kategorią podczas trzeciej rundy tegorocznych Oponeo Mistrzostw Polski Rallycross będzie także RWD Cup. W klasie przeznaczonej dla kierowców BMW e36 oprócz czołowej trójki, czyli Łukasza Światowskiego, Przemysława Wójcickiego oraz Igora Sokulskiego do walki o punkty stanie jeszcze piętnastu zawodników.

 

klasa sc cup mprc 1 runda slomczyn 2018 fot maciej niechwiadowicz img 2

 

   Najwięcej zawodników, a co za tym idzie najbardziej zaciętej batalii kibice mogą się spodziewać w klasie SC Cup, w której zgłosiło się aż 33 kierowców, z liderem punktacji – Łukaszem Grzybowskim na czele. Zwycięzca obu poprzednich rund z pewnością celuje w podtrzymanie świetnej passy i trzeci w tym sezonie triumf.

 

   Listę zgłoszeń do trzeciej rundy rallycrossowych mistrzostw Polski uzupełnia szóstka zawodników w wiecznie młodych Fiatach 126p, której przewodzi Jacek Górniak, a po piętach depcze mu wicelider punktacji Mariusz Szczepański.

 

LINK: Lista zgłoszeń do 3. rundy Oponeo MPRC 2018 – plik PDF

 

klasa 126p mprc 1 runda slomczyn 2018 fot maciej niechwiadowicz img 3

 

   W sobotę, 23 czerwca kibice po raz pierwszy będą mogli zobaczyć rallycrossowe samochody podczas treningów, które zaplanowano na godzinę 12:00. 1,5 godziny później rozpocznie się walka w kwalifikacjach. Na sobotę zaplanowano dwie sesje kwalifikacyjne. Dokończenie walki o awans do półfinału, czyli sesje kwalifikacyjne numer trzy i cztery, rozpocznie się w niedzielę, 24 czerwca o 11:25. Wcześniej, bo o 8:25 zawodnicy rozgrzeją się jeszcze podczas przejazdów treningowych. Kierowcy, którzy przebrnęli przez kwalifikacje zmierzą się w półfinałach. Te zaplanowano na 14:00, a o 15:00 rozpocznie się walka o zwycięstwo w rundzie podczas biegów finałowych w poszczególnych grupach i klasach.

 

   W sezonie 2018 sponsorem tytularnym Mistrzostw Polski Rallycross jest OPONEO. Organizacją cyklu zajmują się stowarzyszenie OPONEO Motorsport i Automobilklub Rzemieślnik przy współpracy Automobilklubu Kujawsko-Pomorskiego oraz LKT Wyczół, pod patronatem Polskiego Związku Motorowego.

 

struensee mprc 1 runda slomczyn 2018 fot maciej niechwiadowicz img 1455

 

Harmonogram 3. rundy OPONEO Mistrzostw Polski Rallycross (23-24 czerwca, Autodrom Słomczyn)

 

23 czerwca 2017, sobota:

12:00-13:00: trening

13:30-18:00: biegi kwalifikacyjne I i II

 

24 czerwca 2018, niedziela:

8:25–9:00: trening

9:20-13:10: biegi kwalifikacyjne III i IV

14:00: biegi półfinałowe A i B

15:00: biegi finałowe

16:45: wręczenie nagród

 

Punktacja grupy SuperCars przed 3. rundą OPONEO Mistrzostw Polski Rallycross:

 

1. Tomasz Kuchar 60 pkt.

2. Mikołaj Otto 49 pkt.

3. Marcin Gagacki 46 pkt.

4. Jacek Ptaszek 40 pkt.

5. Maciej Cywiński 34 pkt.

 

Punktacja grupy SuperNational przed 3. rundą OPONEO Mistrzostw Polski Rallycross:

 

1. Alan Wiśniewski 46 pkt.

2. Damian Litwinowicz 46 pkt.

3. Łukasz Zoll 42 pkt.

4. Radosław Raczkowski 42 pkt.

5. Rafał Berdys 36 pkt.

 

Punktacja klasy RWD Cup przed 3. rundą OPONEO Mistrzostw Polski Rallycross:

 

1. Łukasz Światowski 55 pkt.

2. Przemysław Wójcicki 50 pkt.

3. Igor Sokulski 45 pkt.

4. Jerzy Bieńkowski 33 pkt.

5. Łukasz Sawicki 32 pkt.

 

Punktacja klasy SC Cup przed 3. rundą OPONEO Mistrzostw Polski Rallycross:

 

1. Łukasz Grzybowski 60 pkt.

2. Karol Dombrowicki 43 pkt.

3. Piotr Budzyński 39 pkt.

4. Mariusz Nowocień 38 pkt.

5. Piotr Piętak 28 pkt.

 

Punktacja klasy 126p Cup przed 3. rundą OPONEO Mistrzostw Polski Rallycross:

 

1. Jacek Górniak 45 pkt.

2. Mariusz Szczepański 43 pkt.

3. Damian Stachowiak 35 pkt.

4. Jerzy Szynkiewicz 25 pkt.

5. Marcin Bruś 17 pkt.

 

ptaszek mprc 1 runda slomczyn 2018 fot maciej niechwiadowicz img 3

 

Zdjęcia Maciej Niechwiadowicz

Reklama
Reklama
Reklama