Kalendarz imprez motoryzacyjnych

10. Wyścig Górski Magura Małastowska

2 runda GSMP

piątek 16.06.2023 - niedziela 18.06.2023
Małastów, woj. MAŁOPOLSKIE
SAMOCHODY, WYŚCIG

Czołówka polskich kierowców wyścigowych wystartuje Na Magurze!

56 kierowców pojawiło się na liście zgłoszeń jubileuszowego, 10-tego Wyścigu Górskiego Magura Małastowska. Tak wysoka frekwencja potwierdza pozytywne opinie uczestników o rozgrywanych w Beskidzie Niskim zawodach: kompaktowa, trudna technicznie trasa ( 3610 m), dobra organizacja i wspaniała atmosfera: to atuty imprezy organizowanej przez Automobilklub Biecki.

Lista zgłoszeń gwarantuje kibicom, zarówno tym, którzy w najbliższy weekend pojawią się w Małastowie k. Gorlic jak i tym, którzy śledzić będą zawody przed ekranami komputerów spore emocje. 

W Górskich Samochodowych Mistrzostwach Polski zawodnicy klasyfikowani są 

w kategoriach (Kat. 1 – samochody z nadwoziem zamkniętym, Kat. 2 – samochody 

z nadwoziem otwartym, tzw. bolidy). W wyścigach na Magurę Małastowską startują wyłącznie auta Kat. 1. Dodatkowo zawodnicy klasyfikowani są w kategorii Narodowej (samochody z utraconą homologacją międzynarodową) i w GSMP Historycznych

W Kat. 1 klasyfikacja przebiega w grupach, podzielonych dodatkowo na klasy, 

w zależności od parametrów samochodów i stosowanych w nich udoskonaleniach. System wydaje się być skomplikowany, ale zasada wyścigów górskich jest znacznie prostsza: kto szybszy, ten lepszy.

Od początku metodą na sukces wyścigów na Magurze Małastowskiej jest dobra współpraca z regionalnymi i lokalnymi samorządami. Tak jest i w tym roku, wyścig został objęty Patronatem Honorowym przez Marszałka Województwa Małopolskiego Witolda Kozłowskiego. W organizację imprezy aktywnie włączyły się samorządy: Powiatu Gorlickiego, miasta Gorlice, gdzie tradycyjnie odbędą się piątkowe odbiory – techniczny i administracyjny) i Gminy Sękowa, na której terenie zawody się odbywają oraz Gmina Uście Gorlickie, Gmina Gorlice, Gmina Ropa, Gmina Biecz, Gmina Łużna.

Witold Kozłowski: Gratuluję organizatorowi – Automobilklubowi Bieckiemu – oraz wszystkim zaangażowanym w realizację 10. Wyścigu Górskiego „Magura Małastowska”. Cieszę się, że Województwo Małopolskie jest partnerem strategicznym kolejnej edycji Wyścigu. Wsparcie tego rodzaju przedsięwzięć znakomicie wpisuje się w strategię wzmacniania wizerunku sportowej marki Małopolska. 

Małopolska to wymarzone miejsce do aktywnego wypoczynku oraz spędzania wolnego czasu i to w najpiękniejszych sceneriach przyrody, ale również to arena wielu ważnych wydarzeń sportowych. Każdego roku w naszym Województwie odbywa się wiele imprez sportowych najwyższej rangi, które gromadzą sportowców światowego formatu, przyciągają kibiców, a tym samym są doskonałą formą promocji aktywności fizycznej oraz sportu. Dlatego cieszę się, że mogę powitać w naszym regionie wszystkich uczestników 10. Wyścigu Górskiego Magura Małastowska.

Na liście zgłoszeń pojawili się wszyscy kierowcy, którzy w tym sezonie walczyć będą o szarfy Mistrzów Polski, zarówno w klasyfikacji generalnej GSMP, jak i w poszczególnych klasach.

Jak zwykle najwięcej emocji przyniesie rywalizacja zawodników w najmocniejszych samochodach. Z numerem 1 zobaczymy Waldemara Kluzę, dysponującego najmocniejszym autem w stawce – ponad 1000 – konnym Mitsubishi Lancerem EVO AMS. Podobnie jak w dwóch poprzednich rundach GSMP, z utytułowanym mistrzem walkę o dziesiąte części sekundy stoczy agresywnie, ale skutecznie jeżdżący Grzegorz Rożalski, również dysponujący, Mitsubishi Lancerem. W tym sezonie do Lancera przesiadł się także ubiegłoroczny wicemistrz Polski Sebastian Stec, który rok temu właśnie na Magurze Małastowskiej po raz pierwszy stanął na najwyższym stopniu podium rundy GSMP.

Wśród samochodów napędzanych na jedną oś kibice stawiają na reprezentanta drużyny gospodarzy z Automobilklubu Bieckiego Gabriela Kubita ( Lotus Exige ), który przez kilka sezonów nie miał sobie równych w tzw. ośce.

O utrzymanie tegorocznego prymatu w swoich klasach powalczą także: Mariusz Biały ( BMW E30S54, kl. 2b), powracający do wyścigów Radek Ćwięczek ( Mitsubishi Lancer EVO X, kl. 3a), weteran Roman Baran ( Mitsubishi Lancer, kl. 3b), Herbi ( Mitsubishi Lancer, kl. 4a), Michał Zalewski ( Honda Civic, kl. 5a), Grzegorz Kluza ( Renault Clio 2 Sport, kl. 5b), kolejny weteran Janusz Jania ( Honda Integra Type R, kl. 10b), Arkadiusz Borczyk ( Honda Civic Vti, kl. 10c) oraz Tomasz Morawiec i Mariusz Borczyk, rywalizujący Fiatami 126p . 

Sobotnia odsłona wyścigu, będąca 3 Rundą GSMP rozpocznie się o godz. 9:00 dwoma podjazdami treningowymi, po nich nastąpią dwa podjazdy wyścigowe, w niedzielę podjazdy 4 Rundy GSMP również rozpoczną się o godz. 9:00.

Na kibiców czekają podczas wyścigu liczne atrakcje dodatkowe, m.in. możliwość przelotu śmigłowcem, zaś dla najszybszych kierowców weekendu organizatorzy wraz z jednym ze sponsorów - przygotowali cenne nagrody rzeczowe – unikatowe zegarki.

Sponsorem Głównym Wyścigu jest PKN ORLEN.


foto Mariusz Sűss

Jubileusz wyścigów górskich w Beskidzie Niskim

2023 to rok jubileuszy w wyścigach górskich. Ta dyscyplina sportów motorowych ma w Polsce 100 – letnią tradycję, Automobilklub Biecki w dniach 16 – 18 czerwca organizuje jubileuszową, dziesiątą edycję Wyścigu Górskiego Magura Małastowska, będącego 3 i 4 Rundą Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski.

Organizatorzy opublikowali na stronie zawodów www.wyscigmagura.pl Regulamin zawodów, przyjmowane są już pierwsze zgłoszenia kierowców, którzy ścigać się będą na liczącej 3610 m trasie Małastów – Magura Małastowska. 

Pierwszy wyścig na Magurę zorganizowano jesienią 2014 r., zarówno podczas sobotnich, jak i niedzielnych podjazdów najszybszym kierowcą okazał się Waldemar Kluza, na niższych stopniach podium stanęli wtedy Dubai, Andrzej Szepieniec ( sobota) oraz Marcin Słobodzian i Tomasz Myszkier ( niedziela). Waldemar Kluza wygrywał ten wyścig sześciokrotnie ( 10 razy stawał na podium), 3 razy zwyciężał Andrzej Szepieniec, po dwa razy Szymon Łukaszczyk i Michał Ratajczyk, po jednej wygranej tu rundzie mają na koncie Dubai, Sebastian Stec i Jędrzej Szcześniak.

Zeszłoroczny wyścig okazał się szczęśliwy dla Sebastiana Steca ( Ford Fiesta Proto) i Jędrzeja Szcześniaka ( Lamborghini Huracan Super Trofeo), którzy po raz pierwszy stanęli na najwyższym stopniu podium GSMP.

Zawody rozpoczną się w piątek 16 czerwca kierowców i samochody spotkać będzie można na Rynku w Gorlicach, gdzie od 9:00 do 17:00 przeprowadzone będą Odbiór Administracyjny i techniczne Badanie Kontrolne. W tym samym dniu, organizatorzy zapraszają na godz. 18:30 do Gospody Magurskiej w Małastowie na ceremonię otwarcia zawodów, po której przewidziano odprawę z zawodnikami..

Sobota i niedziela to po dwa podjazdy treningowe i dwa wyścigowe każdego dnia, kierowcy będą zaczynali podjazdy od godz. 9:00. 

Maria Gubała, Starosta Gorlicki: Niezmiernie się cieszę, że na terenie powiatu gorlickiego odbywa się wydarzenie sportowe o tak dużej randze. Równie istotny jest fakt, że jest to znakomita okazja do promocji naszego regionu na arenie ogólnopolskiej. Jestem przekonana, że Wyścig Górski ”Magura Małastowska” będzie niezwykle emocjonujący, a fani wyścigów górskich będą świadkami rywalizacji przebiegającej na najwyższym poziomie. 

Korzystając z okazji pragnę podziękować organizatorowi wyścigu – Automobilklubowi Bieckiemu oraz wszystkim pozostałym instytucjom, osobom i służbom odpowiedzialnym za sprawny przebieg imprezy oraz pełne bezpieczeństwo jej uczestników i kibiców. Pozdrawiam także wszystkich zawodników i serdecznie witam na gorlickiej ziemi. Życzę organizatorom, zawodnikom i kibicom, by zawody przebiegały bez żadnych komplikacji i wszystkim dostarczyły oczekiwanych emocji i niezapomnianych sportowych wrażeń. 

Współorganizatorem zawodów jest Gmina Sękowa, położona w malowniczym, pełnym atrakcji turystycznych ( m.in. kościoły i cerkwie, położone na małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej, wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO czy liczne zabytkowe cmentarze wojskowe z czasów I Wojny Światowej) ) Beskidzie Niskim. 

Partnerem Strategicznym wyścigu jest Województwo Małopolskie, patronat honorowy nad impreza objął Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski. Sponsorem Głównym 10. Wyścigu Górskiego Magura Małastowska jest PKN ORLEN. 

Wszystkie informacje o zawodach znaleźć można na stronie internetowej www.wyscigmagura.pl , wyniki on – line dostępne będą na stronie www.wyniki -online.pl oraz w aplikacji Sportity, po wpisaniu hasła MAGURA23.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama