Publikacje

Uszkodzenia łożyska – poznaj przyczyny ich powstawania

Dodane: 28.10.2019

Łożysko to taki element, który bardzo głośno daje znać o tym, że jest uszkodzony lub zużyty. Warto więc nauczyć się wsłuchiwać w jego pracę, by zawczasu wykryć nawet najmniejszą awarię. Charakterystyczne dźwięki i nasilające się drgania są bowiem niepokojącym symptomem. Zwiastują najczęściej wycieranie lub złuszczanie się łożyska. Warto również zapoznać się z metodą klasyfikowania uszkodzeń łożysk Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej.


Wymienić czy naprawiać – co zrobić z uszkodzonym łożyskiem?

Łożyska, które wychodzą z fabryki, nie mają prawa mieć żadnych uszkodzeń – ich stan jest zawsze idealny. Jeśli zauważysz jakiekolwiek usterki w tym elemencie, z całą pewnością powstały one już w podczas użytkowania. Pierwsze oznaki uszkodzeń pojawiają się zwykle na elementach tocznych oraz bieżniach. Można je jednak szybko i łatwo znaleźć – wystarczy użyć odpowiedniego programu utrzymania ruchu. W takim przypadku łatwo jest je naprawić. W ten sposób oszczędzisz pieniądze, a przy okazji przeciwdziałasz powstaniu większych awarii. Jeśli jednak chcesz wymienić łożysko, zainwestuj w wysokiej jakości elementy, które posłużą Ci na dłużej. Zajrzyj tutaj: 

https://www.ebmia.pl/1329-lozyska-stozkowe
Przyczyny i rodzaje uszkodzeń łożyska

Uszkodzenia łożyska można podzielić na dwie kategorie, czyli na te, które powstały przed oraz w trakcie użytkowania. Te pierwsze dotyczą sytuacji, gdy usterka powstała na etapie montażu, z kolei te drugie tworzą się podczas niewłaściwej pracy. Z uszkodzeniami eksploatacyjnymi mamy do czynienia wtedy, gdy w trakcie pracy powstaje niewspółosiowość, a także wtedy, kiedy dochodzi do przepływu prądu przez łożysko. Uszkodzenia te powstają również podczas nieprawidłowego uszczelniania lub smarowania, jak i w czasie drgań łożyska. Z kolei uszkodzenia przedeksploatacyjne powstają, gdy uszkodzone jest gniazdo łożyska, powstaje niewspółosiowość statyczna, zostanie nieprawidłowo przeprowadzony transport lub montaż, wykonane zostanie nieprawidłowe pasowanie lub wystąpi zbyt duży poziom napięcia w łożysku.


Naprawa łożyska – o czym pamiętać?

Czas naprawy łożyska zależy od kilku istotnych czynników. Przede wszystkim od stopnia uszkodzenia, ale również czasu trwania i natężenia prądu, rodzaju łożyska, obciążenia, jak również luzu w tymże elemencie. Istotny jest także używany środek do smarowania, jak i prędkość łożyska.

Jeśli zdarzyło Ci się uszkodzenie elektryczne, koniecznie zastosuj łożysko, które posiada izolację, czyli np. łożysko hybrydowe. Posiada ono bowiem znakomite właściwości izolacyjne, a także są w stanie pracować przy jeszcze większych prędkościach. Zawsze pamiętaj jednak, by dopasowywać łożyska do przeznaczenia, dzięki temu zminimalizujesz powstawanie awarii. Zadbaj również o prawidłowy montaż i regularne smarowanie.

Ogromny wybór łożysk znajdziesz w sklepie EBMiA.pl pod adresem: https://www.ebmia.pl/140-lozyska-rolki-tuleje-slizgowe
Reklama
Reklama
Reklama