Publikacje

Nowy HOOLIGAN w stajni Avalon Extreme Racing - To jedyne tego typu auto na świecie.

Dodane: 04.10.2019

Oficjalna premiera HYUNDAI i20 WRC Proto – wyjątkowe auto rajdowe sterowane 2 joystick’ami – nowy HOOLIGAN w stajni Avalon Extreme Racing 
To jedyne tego typu auto na świecie.

Adaptacja auta WRC na potrzeby osoby z niepełnosprawnością to miesiące wypełnione projektowaniem, składaniem, przebudowywaniem i testami. Jest to sztuka angażująca fachowców z różnych dziedzin: mechaników, specjalistów od elektroniki i programistów. Minimum po roku pracy nad innowacyjnymi rozwiązaniami, których celem jest zapewnienie maksymalnego komfortu kierowcy i wykręcenie najwyższych możliwych osiągów samochodu podczas wyścigu, auto jest wypuszczane na tor. Ten wyjątkowy moment oficjalnej premiery Hooligana - auta rajdowego modyfikowanego pod specjalne potrzeby Sebastiana Luty, kierowcy wyścigowego sparaliżowanego w 95%, będzie można podziwiać już w październiku na targach Warsaw Motor Show 2019.

Avalon EXTREME jest jedynym w Polsce projektem popularyzującym sporty ekstremalne, w tym motorsport, zarówno wśród osób z niepełnosprawnościami, jak i pełnosprawnych. Fundator i założyciel Fundacji Avalon, w ramach której realizowane są działania Avalon EXTREME, Sebastian Luty to jedyny na świecie w 95% sparaliżowany kierowca (z mocnym porażeniem rąk), który na torach rywalizuje i niejednokrotnie wygrywa z pełnosprawnymi kierowcami. W sezonie 2019 wystartował 20 razy i już pięciokrotnie w tym roku wjeżdżał wózkiem na podium. Od zawsze ciągnęło go do sportów związanych z wysokim poziomem adrenaliny. Poprzez działania w Avalon EXTREME, walczy na wiele sposobów z aktualnym wizerunkiem osób z niepełnosprawnościami w Polsce. To właśnie z jego inicjatywy powstała Liga Avalon EXTREME Racing, która zrzesza osoby z niepełnosprawnościami i daje im możliwość pielęgnowania motorsportowej pasji oraz udziału w profesjonalnych zawodach. Sukcesy kierowcy takiego jak Sebastian stanowią z pewnością świetną inspirację.
Ambasador Avalon EXTREME ma w garażu samochody, dzięki którym z powodzeniem może rywalizować z pełnosprawnymi kierowcami. Ostatnie 3 sezony kierowca przejeździł Mitsubishi Lancer Evo 10. Jednak to ciężkie auto nie pozwalało mu na rozwój i osiąganie jeszcze bardziej spektakularnych wyników na torze. Dlatego Sebastian zdecydował się na budowę nowego wyczynowego auta i przystosowanie go do swoich potrzeb.

W niedzielę 27 października na scenie głównej targów Warsaw Motor Show odbędzie się jego oficjalna premiera. HOOLIGAN, bo taką ksywkę nadał on samochodowi, to Hyundai i20 WRC Proto. Silnik generujący moc 500 KM, napędy zeszperowane PPG, sekwencyjna skrzynia biegów KAPS oraz joysticki podłączone do komputera przystosowane są do specjalnych potrzeb kierowcy, jakim jest Sebastian. W ten sam dzień w Strefie Gwiazd będzie można zobaczyć samochód z bliska i poznać osobiście ambasadora Avalon Extreme i porozmawiać z nim o innym wymiarze motorsportu.

Dodatkowo, w strefie VIP Avalon EXTREME w trakcie Warsaw Motor Show, będzie można wsiąść do symulatora i sprawdzić, jak to jest prowadzić auto sterowane joystickiem.
Motorsport to tylko jedna z odsłon projektu Avalon Extreme. W ramach projektu działają także sportowcy z kilku innych „ekstremalnych” dyscyplin, takich jak rugby, drift, sitwake, workout oraz soaring. Poprzez swoje działania, chcą oni zachęcać inne osoby z niepełnosprawnościami do próbowania sił w aktywnościach podnoszących poziom adrenaliny we krwi. Jednocześnie zależy im, aby udowodnić, że sport osób z niepełnosprawnościami może być równie ekscytujący i fascynujący, co ten uprawiany przez osoby w pełni sprawne. Sebastian Luty oraz jego wyczyny w Bestii, a wkrótce też w HOOLIGANIE, są tego najlepszym przykładem.

Zapraszamy wszystkich do udziału w wydarzeniu!
***
HYUNDAI i20 WRC Proto
DANE TECHNICZNE:
Silnik 4B11T 2,0 Turbo, specyfikacja R4
Skrzynia biegów KAPS sekwencyjna, łopatki
Rodzaj napędu AWD, szpery PPG
Masa własna 1190 kg
OSIĄGI:
Moc maksymalna 480 KM przy 5800 obr./min
Maksymalny moment obrotowy 650 Nm przy 3450 obr/min
Przyspieszenie (0-100 km/h) 2,8 sek.
Prędkość maksymalna 225 km/h
DODATKOWE:
Prowadzenie PARAVAN Space Drive II, 2 joysticki
Elektronika Ecumaster: EMU Black, PMU, ADU 7”
Klatka bezpieczeństwa IRECO CrMo FIA
Zawieszenie R4, ÖHLINS TPX/TTX
Układ hamulcowy APRacing
Układ paliwowy ATL
System gaśniczy SPARCO
Komunikacja STILO
Wyposażenie Kierownica OMP Quick Release
Pasy 6-pkt Schroth + HANS
Produkcja DUDA MOTORSPORT
I wiele wiele więcej 
***
Avalon Extreme jest jedynym w Polsce projektem popularyzującym sporty ekstremalne zarówno wśród osób pełnosprawnych, jak i z niepełnosprawnościami. Projekt jest prowadzony przez Fundację Avalon od listopada 2015 r. Ambasadorzy Avalon Extreme regularnie biorą udział w wydarzeniach sportowych, w których często rywalizują
z pełnosprawnymi sportowcami. Do dyscyplin należą rugby, racing, drift, sitwake, workout oraz soaring, ale ich zakres jest sukcesywnie rozszerzany. Ambasadorami projektu są Tomasz Biduś, Adam Czeladzki, Sebastian Luty, Bartosz Ostałowski oraz Szymon Klimza. Avalon Extreme to drużyna prawdziwych sportowców bez barier.
Avalon Extreme przełamuje stereotypy w postrzeganiu osób z niepełnosprawnościami. Motywuje ludzi do pokonywania własnych barier i ograniczeń, stawiając przed nimi nowe wyzwania. Aktywizuje oraz wspiera wszystkich, którzy chcą przezwyciężyć własne słabości i znaleźć sposób na aktywne spędzenie czasu. Avalon Extreme kreuje wizerunek niepełnosprawnych profesjonalnych sportowców – żyjących aktywnie i odnoszących znaczące sukcesy sportowe.