Siescigam.pl

Newsy

Blisko setka zawodników na starcie – rewelacyjna obsada 2. rundy OPONEO Mistrzostw Polski Rallycross

Dodane: 10.05.2018

  W nadchodzący weekend Toruń będzie najciekawszym kierunkiem dla wszystkich fanów motoryzacji - spragnionych emocji, jakie niesie ze sobą sportowa rywalizacja na najwyższych obrotach. 12 i 13 maja toruński Motopark stanie się areną zmagań aż 99 kierowców, którzy zgłosili się do drugiej rundy tegorocznych OPONEO Mistrzostw Polski Rallycross. Oprócz krajowej czołówki, kibice będą mogli zobaczyć także zawodników z innych krajów, bowiem impreza w Toruniu będą jednocześnie rundą Mistrzostw Strefy Europy Centralnej (FIA CEZ). Dwa dni rallycrossowych zmagań będzie można obejrzeć za darmo – tradycyjnie już dla kibiców wstęp na tor będzie bezpłatny.

 

grupa super national mprc 1 runda slomczyn 2018 fot maciej niechwiadowicz img 1081

 

  Pierwsze okrążenia toru uczestnicy pokonają w sobotnie popołudnie (12 maja), podczas przejazdów treningowych zaplanowanych na 12:25. Rywalizacja o jak najlepsze czasy i cenne punkty ruszy o 14:10 wraz z rozpoczęciem pierwszych dwóch części kwalifikacji. W niedzielę silniki wyczynowych samochodów kibice usłyszą już o 8:40 – w trakcie treningu, po którym czekają nas biegi kwalifikacyjne numer III (od 9:25) i IV (od 11:35). Najlepsi zawodnicy kwalifikacji dostaną się do półfinałów (od 14:30), w których będą walczyć o awans do biegu finałowego (od 15:10).

 

kuchar mprc 1 runda slomczyn 2018 fot maciej niechwiadowicz img 0610

 

  W najmocniejszej grupie SuperCars zobaczymy dziewięciu zawodników, w tym oczywiście Tomka Kuchara, który w idealnym stylu rozpoczął sezon sięgając po komplet punktów podczas pierwszej rundy. W Toruniu dwukrotny mistrz Polski w rallycrossie będzie bronił się przed atakami m.in. Mikołaja Otto i Marcina Gagackiego w Mitsubishi Lancerach Evo, Darka Topolewskiego w Volkswagenie Polo GTI, czy też Lukasa Cerveny’ego z Czech, który zasiądzie za kierownicą Skody Fabii. Łącznie w tej kategorii zgłosiło się dziewięciu kierowców.

 

ptaszek mprc 1 runda slomczyn 2018 fot maciej niechwiadowicz img 0209

 

  Aż 34 zgłoszenia wpłynęły od zawodników rywalizujących w grupie SuperNational. Wśród nich nie zabrakło faworytów – Rafała Berdysa (Citroen Saxo), Łukasza Zolla (BMW E30) i Radosława Raczkowskiego (Volkswagen Polo), czyli czołowej trójki poprzedniej rundy mistrzostw. W ich walkę będą chcieli się wmieszać także Tomasz Łoza (Honda Civic), Alan Wiśniewski (Citroen C2) i Damian Litwinowicz (Honda Civic). Warto podkreślić, że różnice punktowe między wymienioną szóstką kierowców są minimalne, co zwiastuje niezwykle wyrównane i zacięte pojedynki. Nogi z gazu na pewno nie będzie ściągał także David Struensee, który będzie chciał sobie powetować nieobecność w finale poprzedniej rundy. Nie można również zapominać o Czechach, Austriakach oraz Belgach, którzy będą rywalizować w ramach Mistrzostw Strefy Europy Centralnej. Wśród nich będą m.in. Roman Castoral (Opel Astra) – wielokrotny triumfator cyklu FIA CEZ w klasie SuperNational S2000, a także Jos Sterkens (Ford Escort MK1) mistrz Rallycross Challenge Europe z sezonu 2014. W poprzednim sezonie polscy kierowcy musieli uznać wyższość Castorala, gdyż to właśnie doświadczony Czech triumfował w finale grupy SuperNational podczas II rundy ubiegłorocznych mistrzostw Polski.

 

klasa rwd cup mprc 1 runda slomczyn 2018 fot maciej niechwiadowicz img 0995

 

  W klasach markowych walka będzie nie mniej zacięta, zwłaszcza że lista zgłoszeń prezentuje się równie okazale. W RWD Cup zobaczymy aż 20 samochodów z Łukaszem Światowskim na czele, który będzie bronił prowadzenia wywalczonego w pierwszej rundzie. W Toruniu czeka nas także walka między 29 kierowcami Fiatów Seicento. Faworytem oczywiście będzie urzędujący mistrz, czyli Łukasz Grzybowski, jednak rywale na pewno nie pozwolą mu w łatwy sposób sięgnąć po kolejne zwycięstwo. Warto nadmienić, że Mariusz Nowocień, który podczas pierwszej rundy debiutował w rallycrossie, w Toruniu będzie bronił barw zespołu Tomka Kuchara, dzięki czemu ekipa mistrza Polski zwiększa swoje szanse w walce o tytuł w klasyfikacji zespołowej. Listę zgłoszeń dodatkowo uzupełnia siedmiu kierowców w klasie Fiata 126p.

 

klasa 126p mprc 1 runda slomczyn 2018 fot maciej niechwiadowicz img 2

 

  Dla kibiców, którzy nie będą mogli osobiście pojawić się na zawodach w Toruniu sponsor tytularny cyklu – firma OPONEO – przygotował internetową transmisję na żywo z wyścigów półfinałowych i finałowych. Relacja będzie dostępna na kanale Oponeo Motorsport w serwisie YouTube.

 

  W sezonie 2018 sponsorem tytularnym Mistrzostw Polski Rallycross jest OPONEO. Organizacją cyklu zajmują się stowarzyszenie OPONEO Motorsport i Automobilklub Rzemieślnik przy współpracy Automobilklubu Kujawsko-Pomorskiego oraz LKT Wyczół, pod patronatem Polskiego Związku Motorowego.

 

swiatowski mprc 1 runda slomczyn 2018 fot maciej niechwiadowicz img 0775

 

Zdjęcia Maciej Niechwiadowicz

 

Harmonogram 2. rundy OPONEO Mistrzostw Polski Rallycross (Motopark Toruń)

 

12 maja 2017, sobota:

12:25-13:50: treningi

14:10: biegi kwalifikacyjne I i II

 

13 maja 2017, niedziela:

8:40–9:15: treningi

9:25: biegi kwalifikacyjne III i IV

14:30: biegi półfinałowe A i B

15:10: biegi finałowe

16:45: wręczenie nagród

 

Punktacja grupy SuperCars przed 2. rundą OPONEO Mistrzostw Polski Rallycross:

 

1. Tomasz Kuchar 30 pkt.

2. Marcin Gagacki 24 pkt.

3. Mikołaj Otto 23 pkt.

 

Punktacja grupy SuperNational przed 2. rundą OPONEO Mistrzostw Polski Rallycross:

 

1. Rafał Berdys 24 pkt.

2. Radosław Raczkowski 23 pkt.

3. Tomasz Łoza 22 pkt.

 

Punktacja klasy RWD Cup przed 2. rundą OPONEO Mistrzostw Polski Rallycross:

 

1. Łukasz Światowski 30 pkt.

2. Przemysław Wójcicki 26 pkt.

3. Łukasz Sawicki 20 pkt.

3. Igor Sokulski 20 pkt.

 

Punktacja klasy SC Cup przed 2. rundą OPONEO Mistrzostw Polski Rallycross:

 

1. Łukasz Grzybowski 30 pkt.

2. Łukasz Żakowski 24 pkt.

3. Karol Dombrowicki 20 pkt.

 

Punktacja klasy 126p Cup przed 2. rundą OPONEO Mistrzostw Polski Rallycross:

 

1. Jacek Górniak 24 pkt.

2. Mariusz Szczepański 20 pkt.

3. Damian Stachowiak 17 pkt.

 

klasa sc cup mprc 1 runda slomczyn 2018 fot maciej niechwiadowicz img 0709